بازسازی منزل و دفتر کار
راهنمای جامع بازسازی منزل و دفتر کار در سال 1402
ژوئن 16, 2023
چگونه در نمایشگاه غرفه بگیریم
چگونه در نمایشگاه غرفه بگیریم + راهنمای کامل
جولای 1, 2023

طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن | راهنمای جامع

طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن

همه چیز درباره طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن

دندانپزشکی به خودی خود می‌تواند یک فرایند ترسناک و طاقت فرسا برای بیمار باشد. با عدم توجه به طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن، این حس و حال حتی می‌تواند بیش از پیش تاثیر منفی داشته باشد. به خصوص اگر دندانپزشکی کودکان را انجام دهید، اهمیت توجه به طراحی کلینیک دو چندان خواهد شد. در این مقاله قصد داریم اصول طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن را مورد بررسی قرار دهیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا با در اختیار داشتن این راهنمای جامع بتوانید طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن و یا بازسازی منزل و دفتر کار را به سادگی انجام دهید.

تمام آنچه برای طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن  باید بدانید

طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن باید به گونه‌ای انجام شود که علاوه بر تامین نیاز دندانپزشک، کارمندان و مراجعان، تاثیر روانشناسی آرام‌بخش و مثبتی را در افراد ایجاد کند. به همین دلیل است که بیش از هر فضای دیگری نیازمند حضور یک متخصص باتجربه خواهد داشت. فضاهای کاربری حوزه درمان نیازمند طراحی محیطی خوشامدگو، گرم، قابل اعتماد و آرام هستند. طراحی و ایجاد چنین فضایی تنها توسط یک متخصص است که امکانپذیر خواهد شد. در ادامه، چند عامل مهم در طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

روانشناسی طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، توجه به روانشناسی در طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن بسیار دارای اهمیت است. با کمک تاثیر روانشناسی خطوط، رنگ‌ها، بخش‌بندی فضاها و غیره باید در نهایت محیطی طراحی شود که آرامش و اعتماد را در مخاطب ایجاد کند. توجه به این مسئله در طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن کمک خواهد کرد تا تنش موجود در فضا کاهش پیدا کرده و بیمار بتواند احساس تعلق خاطر بیشتری داشته باشد.

طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن

نور و رنگ، دو اصل مهم و اساسی در طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن

دو عامل بسیار مهم که در طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن باید به آن توجه کنید، تامین نور کافی و استفاده از ترکیب رنگ‌های تاثیرگذار است. رنگ‌های منتخب برای طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن باید آرامبخش و ملایم باشند. توجه داشته باشید که رنگ‌های تند و نور کم می‌توانند منجر به افزایش تنش در فضا شوند. در حالی که استفاده از ترکیب رنگ‌های آرام و شادی‌آور می‌تواند حس آرامش را در فضا افزایش دهد. 

مقاله مرتبط:  بهترین طراحی داخلی اداری

بخش‌های تشکیل دهنده یک کلینیک دندانپزشکی مدرن

هر کلینیک دندانپزشکی، چند فضای اساسی و کاربردی دارد که در هنگام طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن باید به آنها توجه کنید. فراموش نکنید که در نظر گرفتن فضای کافی در هر فضا می‌توانند نتیجه نهایی را دچار تغییر مثبت کنند. مهم‌ترین قسمتها در طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن عبارت می‌شوند از:

 1. فضای کار دندانپزشک
 2. اتاق درمان و جراحی
 3. فضای انتظار
 4. فضای پذیرش و صندوق
 5. سرویس بهداشتی
 6. اتاق تعویض لباس
 7. آبدارخانه
 8. فضای پذیرایی بیماران
 9. فضای بازی و سرگرمی برای کودکان
 10. فضای رادیوگرافی
 11. اتاق کودکان

طراحی و ساخت غرفه

طراحی کلینیک دندانپزشکی کودکان چطور باید باشد؟

میزان ترس و تنش در بیماران خردسال بسیار بیشتر از بزرگسالان است. به همین دلیل است که در طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن برای کودکان، توجه به سرگرمی آن‌ها و ایجاد فضای بازی و سرگرمی جهت ایجاد حواسپرتی بسیار اهمیت خواهد داشت. باید بتوانید در حین درمان نیز حواس کودکان را از فرایند در حال اجرا پرت کنید. به عنوان مثال استفاده از طراحی سقف یا اسکای وال‌ها می‌تواند تاثیر شگفت انگیزی برای این منظور داشته باشد.

طراحی فضای سرگرمی را جدی بگیرید

چه کودکان و چه بزرگسالان از انتظار آن هم در شرایط دندان درد و کلافگی زود خسته می‌شوند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که در طول طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن باید به آن توجه کنید، ایجاد شرایطی برای سرگرمی هر دو گروه از بیماران است. در نظر گرفتن یک تلویزیون بدون صدا، مجلات و کتاب‌های سرگرم کننده، بخشی برای پذیرایی کوچک از بیماران در حین انتظار، همگی می‌تواند یک طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن را برای شما رقم بزند.

ملل دیزاین و طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن

برای آنکه بتوانید از طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن بهترین نتیجه را بگیرید، به یک تیم متخصص، مجرب و خلاق نیاز خواهید داشت تا صفر تا صد فرایند طراحی و اجرا را به بهترین شکل برای شما انجام دهند. در این راستا، ملل دیزاین همراه شما خواهد بود. جهت کسب اطلاعات کامل‌تر در مورد نحوه همکاری با ملل دیزاین و مشاهده پروژه‌های اجرا شده توسط این مجموعه می‌توانید به سایت ملل دیزان مراجعه نمایید و یا از طریق شماره‌های تماس به صورت مستقیم با کارشناسان ملل دیزاین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟