ترتیب مراحل بازسازی خانه
ترتیب مراحل بازسازی خانه که پیش از شروع باید بدانید
مارس 1, 2023
همه چیز درباره نمای کلاسیک ویلایی
همه چیز درباره نمای کلاسیک ویلایی
آوریل 1, 2023

فرق نمای کلاسیک و رومی و همه چیز درباره آن ها

فرق نمای کلاسیک و رومی

بررسی کامل نمای کلاسیک و رومی

طی ده سال گذشته، استفاده از نمای رومی در ساختمان‌ها در تمام شهرها و مناطق ایران بسیار گسترده و پرطرفدار شد. این سبک طراحی نما از آن جهت که می‌توانست حس و حال لاکچری به ساختمان ببخشد توانست در مدت زمان کوتاهی طرفداران بسیاری را به خود اختصاص دهد. اما متاسفانه استفاده بی‌رویه و بدون تخصص از این سبک سبب شده تا به نادرستی و به غلط با نمای کلاسیک اشتباه گرفته شود. تاثیر نمای کلاسیک بر اصالت ساختمان بیش از آنچه تصورش را می‌کنید خواهد بود. آنچه در این مقاله قصد بررسی آن را داریم، فرق نمای کلاسیک و رومی است. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا همه چیز درباره فرق نمای کلاسیک و رومی را برای شما بازگو کنیم.

فرق نمای کلاسیک و رومی

مهم‌ترین فرق نمای کلاسیک و رومی در اصالت آن است! نمای رومی خود می‌تواند بخش کوچکی از نمای کلاسیک باشد. آنچه در هر دو سبک نمای کلاسیک و رومی مشابه است، دلالتی است که بر معماری و المان‌های مورد استفاده در گذشته دارد. نمای رومی همانطور که از نام آن می‌توان حدس زد، از المان‌های دوران روم باستان و سبک معماری آن زمان الهام می‌گیرد؛ در حالی که نمای کلاسیک به طور کلی با دلالت به گذشته و معماری مخصوص هر فرهنگ توجه خواهد داشت. با وجود چنین تشابهی، چطور می‌توانیم بفهمیم فرق نمای کلاسیک و رومی چیست؟

فرق نمای کلاسیک و رومی

1. نمای کلاسیک

برای فهمیدن درست فرق نمای کلاسیک و رومی، بهتر است کمی بیشتر در مورد هر کدام از این دو سبک طراحی نما صحبت کنیم. نمای کلاسیک با استفاده از تاریخ معماری و المان‌های مورد استفاده در گذشته و با استفاده از جزئیات بسیار به سراغ طراحی نمای ساختمان رفته و از هر کدام از این جزئیات به خوبی بهره می‌گیرد. نمای کلاسیک بیان‌گر اصالت است. المان های نمای کلاسیک عبارت می‌شوند از:

  • ستون های کوتاه تزئینی و با سطح مقطع گرد
  • استفاده از سرستون و کله گاوی
  • استفاده از قوس بزرگ در درگاه و پنجره با نقوش برجسته
  • استفاده از کتیبه، هلال، کتیبه و قاب پنجره پر جزئیات
مقاله مرتبط:   صفر تا صد ساخت پیاده رو در باغ

2. نمای رومی

نمای رومی هم درست مانند نمای کلاسیک به گذشته دلالت دارد. در ایران استفاده از نمای رومی بدون توجه به اصالت مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید مهم‌ترین فرق نمای کلاسیک و رومی در همین مسئله باشد. طراحی نمای رومی واقعی می‌تواند یک فعالیت تخصصی باشد و نیازمند توجه به جزئیات همانطور که در طراحی نمای کلاسیک نیاز به تخصص احساس می‌شود. اما در حال حاضر صرفاً استفاده از چند سرستون می‌تواند به اشتباه نمای رومی در نظر گرفته شود که همین مسئله بر کاهش ارزش ساختمان تاثیرگذار خواهد بود.

با توجه به فرق نمای کلاسیک و رومی، کدام یک گزینه بهتری است؟

نمای رومی خود به نوعی نمای کلاسیک است. با توجه به فرق نمای کلاسیک و رومی مبنی بر کاهش اصالت ساختمان در صورت عدم توجه به جزئیات و قواعد و نداشتن تخصص و تجربه کافی، بهتر است به سراغ طراحی نمای کلاسیک بروید. هر سبکی که برای طراحی نما در نظر می‌گیرید، زمانی می‌تواند بر افزایش کیفیت کلی ظاهر ساختمان شما تاثیر بگذارد که به درستی و با توجه به جزئیات مهم هر سبک طراحی و اجرا شود. بنابراین بهتر است تحت هر شرایطی و بدون توجه فرق نمای کلاسیک و رومی برای طراحی و اجرای نمای ساختمان خود از یک تیم متخصص کمک بگیرید.

طراحی ویلای مدرن

طراحی نمای ساختمان خود را به ملل دیزاین بسپارید

تیم ملل دیزان، شامل افرادی مجرب، متخصص، خلاق و دقیق می‌شود که می‌توانند بدون توجه به فرق نمای کلاسیک و رومی نمای متناسب با ساختمان شما را به خوبی طراحی نموده و با دقت هرچه تمام‌تر اجرا کنند. این مجموعه در تمام سال‌های فعالیت خود توانسته است تا در زمینه طراحی، معماری و اجرا به خوبی عمل کند. جهت مشاهده نمونه پروژه‌های مجموعه ملل دیزاین و کسب اطلاعات کامل‌تر در مورد نحوه فعالیت این مجموعه می‌توانید به سایت ملل دیزاین مراجعه نمایید و یا از طریق شماره‌های تماس به صورت مستقیم با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟