شگفت انگیزترین بازسازی خانه
شگفت انگیزترین بازسازی خانه های قدیمی در تهران
ژوئن 15, 2022
راهنمای بازسازی خانه
نکاتی که برای بازسازی خانه ۱۰۰ متری باید بدانید
ژوئن 27, 2022

همه چیز درباره تفاوت معماری مدرن و پست مدرن

معماری مدرن و پست مدرن

بررسی معماری مدرن و پست مدرن

سبک معماری مدرن و پست مدرن، مهم‌ترین و جامعترین سبکهای 100 سال اخیر در دنیای معمرای و طراحی صنعتی بوده‌اند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی تخصصی و کامل شباهت و تفاوت معماری مدرن و پست مدرن به بیانی ساده بپردازیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا پس از شناخت دو سبک مدرنیسم و پست مدرنیسم، با مهم‌ترین تفاوت های معماری مدرن و پست مدرن آشنا شوید.

تفاوت مدرن و پست مدرن چیست؟

برای آنکه بتوانیم در مورد  تفاوت معماری مدرن و پست مدرن، ابتدا باید اطلاعات مختصری در مورد هر کدام از این سبکهای پر سر و صدای جهانی کسب کنیم. تفاوت مدرن و پست مدرن، مانند تفاوت روز و شب است. این دو سبک، به طور کامل در مقابل یکدیگر قرار دارند. با این وجود که در ماهیت، شباهتهای بسیاری با یکدیگر دارند، اما در نهایت، آنچه شاخصه این دو سبک شده، تفاوت های معماری مدرن و پست مدرن است.

مدرنیسم

میس وندر روهه، از سردمداران مکتب مدرنیسم با شعار کم، بیشتر است، معماری مدرن را وارد دنیای جهانی کرد. در سبک مدرن، گه در قرن نوزدهم و با انقلاب صنعتی همراه بود، هرگونه تزئینات را اضافی می‌خواند و همواره به سمت عملکرد و تولید انبوه پیش میرفت. علت ایجاد این سبک، نیاز جهانی برای عبور از سنت و شروع دوره جدید بود. مدرنیسم، یک سبک جهانی است که به هیچ تاریخچه و گذشته‌ای توجه ندارد. این سبک، بدون اینکه گذشته و سبکهای قبلی را در نظر بگیرد، رشد کرده و خواستار تغییر شکل جهانی است.

پست مدرنیسم

در مقابل سبک مدرن، که از شیکاگو، وین، برلین و پاریس آغاز شده بود، این بار در فلورانس ایتالیا، رابرت ونتوری اصول سبک مدرن را زیر سوال برد. در همینجا بود که شعار وی با عنوان: کم، خسته کننده است، آغاز به چرخیدن دهان به دهان کرد. معماری پست مدرن، دقیقاً در مقابل سبک مدرن قرار دارد و بر خلاف مدرنیسم که در جهت جهانی شدن بدون توجه به سنت قدم برمی‌دارد، پست مدرنیسم، به گذشته بازمی‌گردد. در واقع پست مدرنیسم قصد دارد تا همان کارکردگرایی سبک مدرن را با الهام از طبیعت به اوج رسانده و زیبایی را چاشنی نیاز به عملکردگرایی نماید.

مقاله مرتبط:  خانه چند سال ساخت کلنگی محسوب می شود؟ همه چیز درباره خانه کلنگی

معماری پست مدرن

لیست تفاوت های معماری مدرن و پست مدرن

به طور کلی می‌توانیم بگوییم که تفاوت معماری مدرن و پست مدرن در لیست زیر گنجانده خواهد شد:

  • جهانی سازی در مقابل سنت گرایی
  • رد نمود انسان و طبیعت در مقابل الهام از طبیعت
  • خط صاف در مقابل خط منحنی
  • تخریب محله های قدیمی در مقابل حفظ مناطق قدیمی
  • اولویت کاربرد در مقابل اولویت تزئینات
  • تفکر ریاضی در مقابل تفکر ادبیات و شعر
  • استبداد در مقابل دموکراسی
  • فرمهای مجرد در برابر فرمهای متنوع
  • عملکردگرایی در برابر احساس
  • صنعتگرایی در مقابل انسانگرایی
شباهت های معماری مدرن و پست مدرن

برخلاف تمامی تفاوت های معماری مدرن و پست مدرن که منجر به تقابل این دو سبک در برابر یکدیگر شده است، این دو سبک، شباهتهایی نیز با یکدیگر دارند. مهم‌ترین شباهت معماری مدرن و پست مدرن، توجه به تکنولوژی و استفاده از پیشرفت علم در ساختار است. به بیان دیگر، در لایه زیرین تمامی تزئینات پست مدرنیسم، ما تکنولوژی حاکم بر مدرنیزم را خواهیم دید.

تفاوت معماری مدرن و پست مدرن در چیست؟

معماری مدرن در جهت پاسخ به نیازهای زندگی سریع پس از انقلاب صنعتی شکل گرفت و معماری پست مدرن، در پاسخ به کمبودها و افراطی گریهای سبک مدرن ایجاد شد. در یک بیان بسیار ساده، سبک پست مدرن را همان مدرن با تزئینات می‌نامند.

کدام سبک را انتخاب کنم؟

با توجه به شناخت تفاوت معماری مدرن و پست مدرن، می‌توانیم یک سبک مناسب با نیازهای ساختمان و یا خانه خود را برای چیدمان آن برانگیزیم. اینکه کدام سبک برای شما گزینه بهتری خواهد بود، بستگی به نیازهای فضا، متراژی که در اختیار دارید و در نهایت بودجه‌ای است که در اختیار خواهید داشت. بهتر است در ساختن ساختمان و یا طراحی داخلی دکوراسیون منزل خود، از یک معمار متخصص و مجرب برای انتخاب بین دو سبک مدرن و پست مدرن کمک بگیرید.

در این راستا ملل دیزاین همراه شما خواهد بود تا بتوانید بهترینها را در ساخت ساختمان و طراحی دکور منزل خود ایجاد کنید. برای کسب اطلاعات کامل‌تر، می‌توانید به سایت ملل دیزان مراجعه نموده و یا از طریق شماره‌های تماس، با کارشناسان ملل دیزاین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟